Arkiv september 2009

Marathon SM Borlänge

Publicerat 2009-09-14 | Skrivet av WebMaster

Här kommer vi att fylla på med nyheter om tävlingen, vilka som är anmälda mm.

Resultaten kommer även finnas på denna sida.

Tävlings PM finner du här.

Nyheter

2009-09-14

Nu börjar bilderna från helgens tävling komma in.
Det är helt fritt att använda dessa bilder, på ett villkor.
Att fotografens namn, Magnus Stålberg står nämnd som fotograf.
Magnus har alla bilder, även i en högre upplösning än vad som visas på våran hemsida.
Vill du ha en bild med högre upplösning ? Kontakta då Magnus, via hans hemsida, Magnus Stålbergs sida.
För att komma till bilderna, klicka på bildarkivs-fliken här till vänster.
Sedan klickar du på SM 2009.
Klickar du på bilderna en gång, så blir de större. Klickar du ytterliggare en gång, blir de ännu lite större.
-Ja ni kommer säkert på hur det funkar 🙂
PS. Tack alla deltagare för en lyckad tävling DS.

2009-09-14

En film inspelad med hjälmkameran finns nu på Youtube, tyvärr blev den lite mörk.

2009-09-14

Artikel i Dalarnas Tidningar

2009-09-14

Resultatlistan är rättad, Mikael Henning finns nu med på listorna och Lars har rätt efternamn.

2009-09-10

Jocke Norin, Dala Active Skaters kommer att tävla i RM 30-39.

Jocke kommer att köra med en liten kamera på hjälmen, en sk. hjälmkamera.

En film kommer att klippas ihop av det som Jocke filmar.

Länken till filmen kommer att finnas här på sidan, när filmen är klar.

2009-08-24

Dala Active Skaters kommer att anlita fotografen Magnus Stålberg under SM.

Magnus kommer i första hand att fotografera i starten, varvningar, målgång, samt under priscermonin.

Målet är att alla deltagare skall fotograferas minst en gång.

Titta gärna in på Magnus Stålbergs sida.

2009-08-20

Artikel i Dalarnas Tidningar

Resultat Lista Maraton SM Borlänge 2009-09-12

SM Senior Herr 42 km

Placering Namn Klubb Start nr Tid
1 Johan Olsson Team Rollerblade 88 1:14:46
2 Johan Håmås Sthlm Speedskaters 85 1:14:46
3 Thomas Braunerhielm Team Rollerblade 84 1:14:50
4 David Hjalmarsson Sthlm Speedskaters 83 1:15:04
5 Staffan Bergwall Sthlm Speedskaters 87 1:15:44
6 Niklas Tenglund Varbergs RSK 89 1:17:46
7 Jocke Fernström Varbergs RSK 86 1:17:47
8 John Bengtsson Varbergs RSK 90 1:17:50
9 Henrik Wangel Sthlm Speedskaters 92 1:17:51
10 Anders Olsson SK Winner 82 1:21:06
11 Lars Bäcksholm Dala Active skaters 81 1:21:19
12 Björn Larsson Sthlm Speedskaters 80 1:25:37
Johan Rudberg Sthlm Speedskaters 91 DNS

SM Senior Dam 42 km

Placering Namn Klubb Start nr Tid
1 Helena Gustafsson Skellefteå AIK Cykel 6 1:17:45
2 Johanna Östlund Hagaströms SK 4 1:25:38
3 Berit Olofsson Sthlm Speedskaters 2 1:27:48
4 Anna Hånell Hagaströms SK 3 1:38:27
5 Anette Arvidsson Team Rollerblade 5 1:48:25

SM Junior Dam 28 km

Placering Namn Klubb Start nr Tid
1 Amanda Hallberg Hagaströms SK 59 1:11:41

RM 30-39 Herr 42 km

Placering Namn Klubb Start nr Tid
1 Patrik Permats Sthlm Speedskaters 191 1:21:06
2 Jocke Norin Dala Active skaters 194 1:31:29
3 Jouni Hölsä Varbergs RSK 190 1:38:26
Magnus Ek SK Winner 192 DNS
Markus Hjalmarsson SK Winner 193 DNF

RM 40-49 Herr 42 km

Placering Namn Klubb Start nr Tid
1 Tobias Roos Sthlm Speedskaters 215 1:18:09
2 Måns Diedrichs Sthlm Speedskaters 210 1:21:07
3 Johan Cerne Sthlm Speedskaters 213 1:25:39
4 Magnus Karlsson Sthlm Speedskaters 212 1:27:43
5 Carl von Essen Sthlm Speedskaters 214 1:27:44
6 Svante Lidholm Sollentuna SS 211 1:35:15
Pelle Hallberg Hagaströms SK 216 DNF
Ronnie Hases Dala Active skaters 217 DNF

RM 50-59 Herr 42 km

Placering Namn Klubb Start nr Tid
1 Ulf Haase Sthlm Speedskaters 234 1:17:46
2 Sven Rudberg Sthlm Speedskaters 231 1:21:08
3 Roger Melander Sthlm Speedskaters 230 1:25:42
4 Magnus Eriksson Team Rollerblade 237 1:27:41
5 Crister Olsen Sthlm Speedskaters 232 1:27:44
6 Torbjörn Köhler Sthlm Speedskaters 235 1:27:45
7 Jan-Erik Byström Team Rollerblade 238 1:30:43
8 Mikael Henning Sthlm Speedskaters 233 1:38:28
Lars Gunnar Nordahl Siljan Skate 236 DNF
Dennis Bengtsson Varbergs RSK 239 DNS

RM 60+ Herr 42 km

Placering Namn Klubb Start nr Tid
1 Ove Lundberg Team Rollerblade 251 1:31:30
2 Per Arne Lundin Dala Active skaters 253 1:35:47
3 Sven Lund Dala Active skaters 252 1:38:26
4 Roland Heden Team Rollerblade 250 1:38:27

Motion Herr 28 km

Placering Namn Klubb Start nr Tid
1 Nils Fredriksson Malung-Sälen BK 103 1:12:59
2 Per Gustafsson Malung-Sälen BK 102 1:36:36

Resultat Lista Tider 42 km

Plac.   Namn  Klubb Tid Diff
1.  Johan Olsson  Team Rollerblade 01:14:46 00:00:00
2.  Johan Håmås  Sthlm Speedskaters 01:14:46 00:00:00
3.  Thomas Braunerhielm  Team Rollerblade 01:14:50 00:00:04
4.  David Hjalmarsson  Sthlm Speedskaters 01:15:04 00:00:18
5.  Staffan Bergwall  Sthlm Speedskaters 01:15:44 00:00:58
6.  Helena Gustafsson  Skellefteå AIK Cykel 01:17:45 00:02:59
7.  Niklas Tenglund  Varbergs RSK 01:17:46 00:03:00
7.  Ulf Haase  Sthlm Speedskaters 01:17:46 00:03:00
9.  Jocke Fernström  Varbergs RSK 01:17:47 00:03:01
10.  John Bengtsson  Varbergs RSK 01:17:50 00:03:04
11.  Henrik Wangel  Sthlm Speedskaters 01:17:51 00:03:05
12.  Tobias Roos  Sthlm Speedskaters 01:18:09 00:03:23
13.  Anders Olsson  SK Winner 01:21:06 00:06:20
13.  Patrik Permats  Sthlm Speedskaters 01:21:06 00:06:20
15.  Måns Diedrichs  Sthlm Speedskaters 01:21:07 00:06:21
16.  Sven Rudberg  Sthlm Speedskaters 01:21:08 00:06:22
17.  Lars Bäcksholm  Dala Active skaters 01:21:19 00:06:33
18.  Björn Larsson  Sthlm Speedskaters 01:25:37 00:10:51
19.  Johanna Östlund  Hagaströms SK 01:25:38 00:10:52
20.  Johan Cerne  Sthlm Speedskaters 01:25:39 00:10:53
21.  Roger Melander  Sthlm Speedskaters 01:25:42 00:10:56
22.  Magnus Eriksson  Team Rollerblade 01:27:41 00:12:55
23.  Magnus Karlsson  Sthlm Speedskaters 01:27:43 00:12:57
24.  Carl von Essen  Sthlm Speedskaters 01:27:44 00:12:58
24.  Crister Olsen  Sthlm Speedskaters 01:27:44 00:12:58
26.  Torbjörn Köhler  Sthlm Speedskaters 01:27:45 00:12:59
27.  Berit Olofsson  Sthlm Speedskaters 01:27:48 00:13:02
28.  Jan-Erik Byström  Team Rollerblade 01:30:43 00:15:57
29.  Jocke Norin  Dala Active Skaters 01:31:29 00:16:43
30.  Ove Lundberg  Team Rollerblade 01:31:30 00:16:44
31.  Svante Lidholm  Sollentuna SS 01:35:15 00:20:29
32.  Per Arne Lundin  Dala Active skaters 01:35:47 00:21:01
33.  Jouni Hölsä  Varbergs RSK 01:38:26 00:23:40
34.  Sven Lund  Dala Active Skaters 01:38:26 00:23:40
35.  Anna Hånell  Hagaströms SK 01:38:27 00:23:41
35.  Roland Heden  Team Rollerblade 01:38:27 00:23:41
37.  Mikael Henning  Sthlm Speedskaters 01:38:28 00:23:42
38.  Anette Arvidsson  Team Rollerblade 01:48:25 00:33:39

 

 

Senaste Foruminläggen

Senaste Facebookinläggen