Tävlingsresultat – Skridsko

Här listas alla resultat av medlemmar från skridskotävlingar. Det är endast resultat från tävlingar där klubbnamnet kan ses i resultatlistan som automatiskt uppdateras här. Har ni åkt någon tävling där resultatet inte kommer upp här så skicka gärna ett mail till info@activeskaters.se med namn och en länk till resultatlistan så lägger vi till resultatet. De enda resultaten vi inte publicerar här är om ni väljer att anmäla er och tävla för en annan förening.

2014/2015

2013/2014

Maraton-KM, Falun – 8 februari

42km
1:a Jocke Norin & Magnus Svedin 1.32,30
3:a Christian Andersson 1.36,45
4:a Niclas Agné 1.37,10
5:a Thomas Plahn 1.38,10
6:a Andreas Johansson 1.43,00
7:a Gunnar Pettersson 1.56,00
8:a Karl-Henrik Naarttijärvi 2.05,00
DNS Björn Larsson
DNS Håkan Ericsson

Veteran-SM, Göteborg – 1-2 februari

500m H55+
3:a Olle Eriksson 51,50
4:a Sven Olsson 51,74

1500m H55+
2:a Sven Olsson 2.42,10
4:a Olle Eriksson 2.47,00

1000m H55+
3:a Sven Olsson 1.47,38
4:a Olle Eriksson 1.52,16

3000m H55+
2:a Olle Eriksson 5.46,96
3:a Sven Olsson 5.54,30

Total slutställning H55+
2:a Sven Olsson 218.513
4:a Olle Eriksson 221.891

Lördagsracet – Lugnet, Falun – 25 januari

Resultatlista

Trettondagsloppet – Lugnet, Falun – 5 januari

Resultatlista

2012/2013

Köningsrace – Göransson Arena Sandviken – 9 mars

100m
Julia Bengtsson (F8-9) 17,29

300m
Julia Bengtsson (F8-9) 51,84

500m 
Pär Ryman (Herrar seniorer) 47,29
Sven Olsson (Herrar Veteran 55+) 49,35

1000m 
Pär Ryman (Herrar seniorer) 1.33,98
Sven Olsson (Herrar Veteran 55+) 1.43,82

Sportlovsskridsko finaltävling – Lugnet – 3 mars

100m
Elias Isaksson (P5) 46,18
Axel Mikaelsson (P5) 2.06,38
Emelie Isaksson (F6) 32,13
Emil Mikaelsson (P8) 24,96
Sebastian Isaksson (P8) 27,56
Isak Sundberg (P9) 19,00
Olle Lundin (P12) 18,64
Karin Lundin (F12) 21,16

300m
Sebastian Isaksson (P8) 1.03,65
Emil Mikaelsson (P8) 1.10,08
Isak Sundberg (p9) 52,00
Olle Lundin (P12) 49,40
Karin Lundin (F12) 50,32

Sportlovsskridsko finaltävling – Lugnet – 2 mars

100m
Isac Daun (P6) 31,93
Sammi van Vliet (P7) 24,97
Oskar Beskow (P8) 21,66
Leo Sellin (P8) 22,22
Joel Samuelsson (P8) 22,71
Romeo Mwangara (P9) 19,13
Emil Samuelsson (P9) 22,69
Anton Beskow (P11) 32,42(f)
Jakob Rosenberg (P13) 21,65
Oskar Påls (P15) 15,50

300m
Isac Daun (P6) 1.28,45
Sammi van Vliet (P7) 1.06,68
Oskar Beskow (P8) 58,40
Leo Sellin (P8) 58,00
Joel Samuelsson (P8) 1.01,23
Romeo Mwangara (P9) 1.03,31
Emil Samuelsson (P9) 1.02,25
Anton Beskow (P11) 1.19,44
Jakob Rosenberg (P13) 57,34
Oskar Påls (P15) 50,15

KM bana – Lugnet Falun – 28 februari

100m (F9-11)
1:a Jonna Bäcksholm 13,83 + 13,70 = 27,53
2:a Klara Agåker-Karlsson 15,57 + 15,58 = 31,15

100m (F12-14)
1:a Hanna Davidsson 14,17 + 14,63 = 28,8

(Manuell tidtagning Sven Olsson, viss medvind noterades)

KM bana – Lugnet Falun – 26 februari

500m (Herrar Seniorer)
1:a Pär Ryman 46,21
2:a Joakim Norin 49,50

500m (HerrarVeteran 55+)
1:a Sven Olsson 50,62
2:a Thomas Plahn 51,0
3:a Olle Eriksson 54,38
4:a Hans-Olof Sundin 1.01,08
5:a Karl-Henrik Naarttjärvi 1.21,88

3000m (Herrar Seniorer)
1:a Pär Ryman 5.18,98
2:a Joakim Norin 5.23,50

1500m (HerrarVeteran 55+)
1:a Sven Olsson 2.44,73
1:a Thomas Plahn 2.44,73
3:a Olle Eriksson 2.59,01
4:a Hans-Olof Sundin 3.14,09
5:a Karl-Henrik Naarttjärvi 4.21,73

Starter: Sven Olsson och Joakim Norin
Tidtagare: Olle Eriksson, Sven Olsson, Pär Ryman, Joakim Norin, Thomas Plahn
Varvräknare: Hans-Olof Sundin, Pär Ryman
Manuell tidtagning, 2 klockor per åkare, mediantid samt 0,2 sek tillägg.

KM bana (barn) – Lugnet Falun – 18 februari

100m
Julia Bengtsson (F8-9) 16,66

Sammi van Vliet (P6-7) 23,94

300m
Julia Bengtsson (F8-9) 50,31

Sammi van Vliet (P6-7) 1.09,64

Siljanskrinnet – Orsasjön – 17 februari

Johns Sport-Loppet Herrar 30km
1:a Joakim Norin 1.01.49

Herrar 60km
2:a Lars Bäckholm 2.08.10

Vikingarännet – Uppsala-Stockholm – 10 februari

Motion herr utan pikstav
19:e Niclas Agné 03.13.44
Alla resultat kan ni hitta här

Ornäsrännet – Ösjön – 9 februari

Herrar 42km
1:a Lars Bäcksholm 1.30.57,5
2:a Joakim Norin 1.31.41,4
4:a Pär Ryman 1.37.43,1
6:a Björn Larsson 1.40.29,6
7:a Christian Andersson 1.41.23,9
9:a Gunde Hjalmarsson 1.46.26,1
13:e Frank Niklasson 1.48.37,4

Herrar 21km
14:e Craig Thomas 57.42,2
15:e Hans-Olof Sundin 57.42,8
22:a Ulf Hellström 1.00.08,6
30:e Karl-Henrik Naarttijärvi 1.03.55,2

Herrar 10km
1:a Sven Olsson 26.12,7

5km
1:a Jonna Bäcksholm 20.12,1

KM naturis (Ornäsrännet) – Ösjön – 9 februari

Herrar 42km
1:a Lars Bäcksholm 1.30.57,5
2:a Joakim Norin 1.31.41,4
3:a Pär Ryman 1.37.43,1
4:a Björn Larsson 1.40.29,6
5:a Christian Andersson 1.41.23,9
6:a Gunde Hjalmarsson 1.46.26,1
7:a Frank Niklasson 1.48.37,4

Herrar 21km
1:a Craig Thomas 57.42,2
2:a Hans-Olof Sundin 57.42,8
3:a Ulf Hellström 1.00.08,6
4:a Karl-Henrik Naarttijärvi 1.03.55,2

Herrar 10km
1:a Sven Olsson 26.12,7

5km
1:a Jonna Bäcksholm 20.12,1

Veteran SM bana – Trollhättan – 3 februari

Herrar Veteran 55+
1:a Sven Olsson 211,166 poäng
500 m: 50,14
1500 m: 2.36,83
1000 m: 1.43,20
3000 m: 5.42,90

Marathon SM – Runn – 27 januari

Herrar Seniorer 50km
6:a Lars Bäcksholm 1.45.29

Damer Seniorer 50km
3:a Lina Börjes 2.08.50

Herrar Veteran 35-44 50km
2:a Joakim Norin 1.54.25

Herrar Veteran 45-54 50km
5:a Christian Andersson 1.56.18

Lagtempo SM – Lugnet Falun – 26 januari

Herrar
4:a DAS 5.19,79 (Lars Bäcksholm, Pär Ryman och Niklas Lundin)

2011/2012

Klubbmästerskap 250m bana – Lugnet, Falun – 4 mars

1000m Herrar Veteran 45-54
1:a Christian Andersson 1.49,08
2:a Lars Andersson 2.24,25

1000m Herrar Veteran 55 -
1:a Sven Olsson 1.44,30
2:a Gunde Hjalmarsson 1.51,00
3:a Olle Eriksson 1.53,09
4:a Hans-Olov Sundin 2.08,65

3000m Herrar Veteran 45-54
1:a Christian Andersson 5.45,44
2:a Lars Andersson 7.23,25

3000m Herrar Veteran 55 -
1:a Sven Olsson 5.47,58
2:a Gunde Hjalmarsson 5.53,56
3:a Olle Eriksson 6.08,52
4:a Hans-Olov Sundin 6.49,16

(Manuell tidtagning med en eller två klockor)

Klubbmästerskap 250m bana – Lugnet, Falun – 3 mars

100m Flickor
1:a Jonna Bäcksholm 15,13
2:a Elin Danielsson 19,00

300m Flickor
1:a Jonna Bäcksholm 45,60
2:a Elin Danielsson 56,72

500m Herrar Veteran 35-44
1:a Lars Bäcksholm 49,43

500m Herrar Veteran 45-54
1:a Christian Andersson 54,84
2:a Lars Andersson 1.07,83
3:a Karl-Henrik Naarttijärvi 1.19,66

500m Herrar Veteran 55 -
1:a Sven Olsson 50,69
2:a Olle Eriksson 55,00
3:a Gunde Hjalmarsson 56,04
4:a Hans-Olov Sundin 1.01,46

1500m Herrar Veteran 35-44
1:a Lars Bäcksholm 2.28,50

1500m Herrar Veteran 45-54
1:a Christian Andersson 2.45,97
2:a Lars Andersson 3.37,59
3:a Karl-Henrik Naarttijärvi 4.00,25

1500m Herrar Veteran 55 – 
1:a Sven Olsson 2.45,43
2:a Gunde Hjalmarsson 2.46,93
3:a Olle Eriksson 2.53,94
4:a Hans-Olov Sundin 3.15,90

(Manuell tidtagning med en eller två klockor)

Sollentunaloppet – Norrviken, Stockholm – 26 februari

Herrar senior 14km födda före 1962 

1:a Sven Olsson 32.58,2

Komplett resultatlista hittar ni här

Vikingarännet – Uppsala-Stockholm – 19 februari

Tävling herr
10:a Rickard Noberius 3.28.25
23:a Christian Andersson 04.14.50
24:a Frank Niklasson 04.30.00

Motion dam utan pikstav
2:a Lina Börjes 04.15.52

Motion herr utan pikstav
222:a Göran Nilsson 06.11.57

Komplett resultatlista hittar ni här

Lugnetbragden (träningstävling) – Lugnet Falun – 19 februari

1000m
Julia Bengtsson (F7) – 4.12,91

(Manuell tidtagning med en eller två klockor)

Siljanskrinnet – Orsasjön – 18 februari

30km
3:a Sven Olsson 1.22.04

Komplett resultatlista hittar ni här

Hagamini – Hagaström – 11 februari

300m (F9-10)
8:a Jonna Bäcksholm 43,67
12:a Elin Danielsson 51,41

500m (F9-10)
12:a Jonna Bäcksholm 1.29,59 (fall)
13:e Elin Danielsson 1.29,86

300m (F11-12)
9:a Hanna Davidsson 45,82

500m (F11-12)
10:a Hanna Davidsson 1.25,00 (fall)

500m (Herrar seniorer)
7:a Lars Bäcksholm 49,97
8:a Björn Larsson 51,26

1500m (Herrar seniorer)
2:a Lars Bäcksholm 2.24,73
3:a Björn Larsson 2.32,49

Komplett resultatlista hittar ni här

Sportfältsrundan – Sportfältet Borlänge – 14 februari

1250m (1 varv)
1:a Jonna Bäcksholm 3.22,90
2:a Hanna Davidsson 3.34,62
3:a Karl Jernström 4.51,62
4:a Elin Danielsson 5.13,52
5:a Tindra Holm 7.44,93
6:a Frida Andersson 10.47,18

(Manuell tidtagning med en eller två klockor)

Ornäsrännet – Runn (Storsund-Främby udde) – 5 februari 2012

Herrar 42 km fri stil
2:a Lars Bäcksholm 1.28.19
3:a Björn Larsson 1.29.09
3:a Joakim Norin 1.29.09
5:a Christian Andersson 1.29.44
6:a Gunde Hjalmarsson 1.36.59
8:a Frank Niklasson 1.40.17
10:a Gunnar Pettersson 1.42.50

Herrar 21 km fri stil
3:a Stig Bohman 44.27
5:a Niclas Agné 44.44
13:e Karl-Henrik Naarttijärve 58.18

Damer 21 km fri stil
2:a Anna Englund 1.00.58
5:a Birgitta Hjalmarsson 1.09.52

Herrar 10km fri stil
1:a Sven Olsson 22.44

5km fri stil
2:a Maja Lindqvist 20.51

Komplett resultatlista hittar ni här

Runnskrinnet – Runn Falun – 4 februari 2012

60km
Niclas Agné 02.44.10

54 km
Karl-Henrik Naarttijärve 2.49.09

45 km
Thomas Plahn 2.11.09

30 km
Gunnar Pettersson 1.04.50
Lina Börjes 1.06.00
Frank Niklasson 59.34

18 km
Hans Olof Sundin 48.13.00

10 km
Sven Olsson 19.57

Komplett resultatlista hittar ni här

ECSG Stafett lag 4x5km – Runn Falun – 3 februari 2012

1:a Dala Active Skaters 38.50
(Christian Andersson, Jocke Norin, Björn Larsson och Lars Bäcksholm)
2:a Runns Sjöbod 41.54
(Stig Bohman, Sven Olsson, Olle Eriksson, Gunde Hjalmarsson)

Komplett resultatlista hittar ni här

ECSG 10km (2 varv) – Runn Falun – 3 februari 2012

Herr C 40-49 år
2:a Jocke Norin 20.46,9
3:a Christian Andersson 20.53,7

Herr D 50-59 år
1:a Gunde Hjalmarsson 20.50,2

Herr E 60- år
1:a Stig Bohman 21.15,5
2:a Sven Olsson 22.38,0

Komplett resultatlista hittar ni här

Minuten 400m bana – Hagaström – 30 januari 2012

100m
3:a Jonna Bäcksholm (F10) 16,29
2:a Hanna Davidsson (F13) 16,19

300m
1:a Jonna Bäcksholm (F10) 46,41
4:a Hanna Davidsson (F13) 49,12

500m
Lars Bäcksholm (H35-44) 48,59
Sven Olsson (H55+) 50,81

1500m
Lars Bäcksholm (H35-44) 2.29,52
Sven Olsson (H55+) 2.49,34

Komplett resultatlista hittar ni här

Träningstävling 250m bana – Rättvik Arena – 21 januari

100 m
Jonna Bäcksholm (F10) 16,31
Jonna Bäcksholm (F10) 16,00
Jonna Bäcksholm (F10) 16,29
Elin Danielsson (F11) 27,00 fall
Elin Danielsson (F11) 20,50
Elin Danielsson (F11) 19,65

300 m
Jonna Bäcksholm (F10) 47,53
Elin Danielsson (F11) 65,34
Lea Börjes (F7) 61,62
Lina Börjes (D35-44) 41,60
Björn Larsson (H35-44) 30,63
Lars Bäcksholm (H35-44) 32,00
Thomas Plahn (H45-54) 32,06
Sven Olsson (H55-) 31,21
Olle Eriksson (H55-) 34,94

Starter: Sven Olsson, Lars Bäcksholm.
Tidtagare: Olle Eriksson, Lars Bäcksholm
Manuell tidtagning med en eller två klockor

Träningstävling 250m bana –  Lugnets Falun – 15 januari

100 m
Julia Bengtsson (F7) 20,69
Maja Lindqvist (F11) 22,50

250 m
Julia Bengtsson (F7) 59,22
Maja Lindqvist (F11) 54,22

Tidtagare: Sven Olsson
Manuell tidtagning med en eller två klockor

Träningstävling 250m bana – Lugnet Falun – 8 januari 2012

100m
Jonna Bäcksholm (F10) 16,56
Hanna Davidsson (F13) 19,15
David Bäcksholm (P13) 17,85
Anton Davidsson (P16) 15,94

250m
Jonna Bäcksholm (F10) 43,63
Hanna Davidsson (F13) 48,80
David Bäcksholm (P13) 46,62
Anton Davidsson (P16) 47,83

500m
Lars Bäcksholm (Veteran 35-44) 49,00
Sven Olsson (Veteran 55+) 52,72
Olle Eriksson (Veteran 55+) 57,59

3000m
Lars Bäcksholm (Veteran 35-44)  5.22,47
Stig Bohman (Veteran 55+) 6.06,00

(Manuell tidtagning med en eller två klockor)

Träningstävling 250m bana – Lugnet Falun – 7 januari 2012

100m
Jonna Bäcksholm (F10) 16,07
Jonna Bäcksholm (F10) 15,41
Julia Bäcksholm (F7) 20,84
Hanna Davidsson (F13) 20,66
Hanna Davidsson (F13) 18,46

300m
Jonna Bäcksholm (F10) 47,37
Julia Bäcksholm (F7) 1.11,50
Hanna Davidsson (F13) 1.05,91

1500m
Lars Bäcksholm (Veteran 35-44) 2.29,81

(Manuell tidtagning med en eller två klockor)

2010/2011

Sollentunaloppet – Norrviken, Stockholm – 20 februari

42 km Herrar elit
5:a Christian Andersson
5:a Björn Larsson

Klubbmästerskap – Sportfältet, Borlänge – 15 februari

Herrar 10 varv
1:a Lars Bäcksholm 25.45
2:a Gunde Hjalmarsson 27.35
3:a Stig Eriksson 27.45
4:a Gunnar Petterson 30.15
4:a Christian Andersson 30.15

Damer 7 varv
1:a Birgitta Hjalmarsson 31.00

Vikingarännet – 13 februari

Herrar tävling
26:a Frank Niklasson 3.33.36

Runnskrinnet – Runn, Falun – 13 februari

60 km
K-H Naarttijärvi

90 km
Tomas Plahn
Christian Andersson

Ornäsrännet – Ösjön – 6 februari

Herrar 42km
3:a Lars Bäcksholm 1.21.23
4:a Gunde Hjalmarsson 1.26.43
6:a Björn Larsson 1.27.22
9:a Niclas Granér 1.33.24
11:a Frank Niklasson 1.33.31
12:a Gunnar Pettersson 1.39.46

Herrar 21km
2:a Stig Bohman 43.48
3:a Jan Persson 43.48
13:e Karl-Henrik Naarttijärvi

Damer 21km
10:a Birgitta Hjalmarsson 1.00.48

Herrar 10km
1:a Sven Olsson 21.40
2.a Oskar Granér 24.03

2009/2010

Klubbmästerskap – Främby udde-Bjärmsnäs tor – 28 februari

8 km Damer
1:a Anna Månskimmer
2:a Birgitta Hjalmarsson

8 km Herrar
1:a Lars Bäcksholm
2:a Jocke Norin
3:a Jan Sjögren
4:a Björn Larsson
5:a Stig Bohman
6:a Gunde Hjalmarsson
7:a Tomas Plahn
8:a Gunnar Pettersson
9:a K-H Nartajärvi

Marathon SM – Mora – 20 februari

4:a Bäcksholm Lars 1.54.17
6:a Norin Jocke 7 1.57.38
9:a Andersson Christian 2.21.58
(brutit) Larsson Björn
(brutit) Hjalmarsson Gunde

Ornäsrännet – Storsund-Främby – 7 februari

42 km herrar
5:a Lars Bäcksholm 1.30.30
7:a Björn Larsson 1.31.59
9:a Jocke Norin 1.34.48
10:a Gunde Hjalmarsson 1.41.05
16:a Gunnar Pettersson 1.48.30
29:a Jocke Tjärnlund 1.58.51
35:a Thomas Plahn 2.10.23

21 km herrar
3:a Stig Bohman 47.17
10:a Sven Olsson 52.04
25:a Karl-Henrik Naatiijärvi 58.21

21 km damer
7:a Birgitta Hjalmarsson 1.07.24

Runn 3×3 – Runn, Falun – ?

Saknas resultat 

Korpiaden – Runn, Falun – 6 februari

21 km
1:a Stig Bohman 50.12,3
1:a Jocke Norin 50.12,3
3:a Sven Olsson 52.01
4:a Gunnar Pettersson 52.06,2
5:a Roine Andersson 58.19,9

10,5 km
2:a Magnus Fredén 30.39,1
3:a Karl-Henrik Naarttijärvi 30.55,6

2008/2009

Allround SM – var? – 21-22 februari

Herrar
6:a David Hjalmarsson 189.286 poäng

Sollentunaloppet – Norrviken, Stockholm – 22 februari

Klass C Herrar 42 km Motion
9:a Christian Andersson 1.39.18

Klass D Herrar 42 km Motion
8:a Thomas Plahn 1.42.35
9:a Sven Olsson 1.42.36

Johnny Nilsson Maraton – 21 februari

Helmaraton Herrar 50 km
32:a Gunde Hjalmarsson 2.22.10

Vikingarännet – 15 februari

Herrar 80 km tävling
24:a Frank Niklasson 3.02.25
30:a Stig Bohman 3.10.40

Herrar 80 km motion utan pik/stav
6:a Jan Persson 3.04.35
179:a Göran Tallroth 4.02.48
312:a Sven Olsson 4.33.26
423:a Christian Andersson 5.02.07

SiljanSkrinnet – Orsasjön – 14 februari

100 km
2:a Christian Andersson 4.10.37

Ornäsrännet – Storsund-Främby – 8 februari

Herrar 42 km
1:a David Hjalmarsson 1.21.08
11:a Frank Niklasson 1.32.17
11:a Jan Sjögren 1.32.17
14:a Lars Bäcksholm 1.32.24
20:a Christian Andersson 1.43.55
23:a Gunnar Pettersson 1.46.04
25:a Gunde Hjalmarsson 1.50.33

Herrar 21 km
1:a Jocke Norin 46.12
2:a Jan Persson 46.13
3:a Stig Bohman 46.15
11:a Mats Jansson 54.25
47:a Karl-Henrik Naarttijärvi 1.06.43

Herrar 10 km
1:a Sven Olsson 20.34

Korpiaden – Runn, Falun – 31 fanuari

Herrar utan stavar 18 km
1:a David Hjalmarsson 32.10
3:a Jocke Norin 34.32
4:a Stig Bohman 32.39
5:a Lars Bäcksholm 34.44
6:a Frank Niklasson 34.46
7:a Thomas Plahn 39.29
7:a Cristian Andersson 39.29
9:a Gunnar Pettersson 40.45
12:a Gunde Hjalmarsson 40.51

Herrar med stavar 18 km
4:a Karl-Henrik Naarttijärvi 46.28

Herrar motion 9 km
1:a Magnus Fredén 21.52
3:a Håkan Nykvist 24.23

Stockholmsjakten , ÖIP, Stockholm – 13 december

4:a David Hjalmarsson 33 varv
12:a Stig Bohman 33 varv

Senaste Foruminläggen

Aktivitetskalender

Pensionärsskridsko

onsdag 13 Dec 2017: 09:00-10:00

Lugnets Bandyplan (Falun)

Skridskoträning

onsdag 13 Dec 2017: 17:00-18:00

Bandyplanen, Lugnet (Falun)

Skridskoträning

söndag 17 Dec 2017: 08:30-10:00

Lugnets Bandyplan (Falun)

Barmarksträning (skridsko/inlines)

måndag 18 Dec 2017: 18:00-20:00

Samling vid "DAS-trapporna" (mittemot Ryttarvägen 20 i Järlindens villaområde)

Mer info…

Framby

Uthyrning av långfärdsskridskor