Tävlingsresultat – Inlines

Här listas alla resultat av medlemmar från inlinestävlingar. Det är endast resultat från tävlingar där klubbnamnet kan ses i resultatlistan som automatiskt uppdateras här. Har ni åkt någon tävling där resultatet inte kommer upp här så skicka gärna ett mail till info@activeskaters.se med namn och en länk till resultatlistan så lägger vi till resultatet. De enda resultaten vi inte publicerar här är om ni väljer att anmäla er och tävla för en annan förening.

2013

Berlin Marathon – 29 september

42km Skating Fitness M40
49:a Kenneth Teledal 1.19.53 (totalt 172:a)

42km Skating Fitness M60
134:a Ulf Hellström 1.41.55 (totalt 1642)

42km Skating Fitness M70
5:a Frank Niklasson 1.28.40 (totalt 603)

Klubbmästerskap – Borlänge – 15 september

500m individuell start
1:a Lars Bäcksholm 45,09 (tidigare rekord 49,16)
2:a Pär Ryman 45,81
3:a Björn Larsson 50,12
4:a Jan Sjögren 50,36
5:a Thomas Åhlén 52,06
6:a Anders Kristiansson 54,98
7:a Gunnar Pettersson 59,01
7:a Ulf Hellström 59,01
9:a Leif Karlsson 1.05,27

10km gemensam start
1:a Lars Bäcksholm 16.56 (tidigare rekord 17.21)
2:a Pär Ryman 17.49
3:a Thomas Åhlén 17.50
4:a Björn Larsson 19.25
5:a Jan Sjögren 20.05
6:a Gunnar Pettersson 22.39
7:a Anders Kristiansson 22.42
8:a Ulf Hellström 23.46
9:a Leif Karlsson 27.22

Halkbaneloppet – Falun – 14 september

Resultatlista

Marathon SM – 13 september

Senior damer
3:a Lottie Börjes 1.37.42

Senior herrar
5:a Lars Bäcksholm 1.15.35

Veteran 35-44 herrar
1:a Joakim Norin 1.21

Veteran 55+ herrar
3:a Stig Bohman

Motion 21km herrar
1:a Frank Niklasson
5:a Ulf Hellström

Sweden 12H – Falkenberg – 17 augusti

Tävlingsklass lag
4:a Dala Active Skaters (208 varv)
(Laget bestod av Björn Larsson, Joakim Norin, Lars Bäcksholm, Fredrik Lindblad, Thomas Åhlen, Pär Ryman)

Track SM – Varberg – 6 till 7 juli

300m Veteran 35-44 (individuell)
1:a Joakim Norin

300m Veteran 55+ (individuell)
1:a Stig Bohman
2:a Sven Olsson

500m Veteran 35-44 (heat)
1:a Joakim Norin

500m Veteran 55+ (heat)
1:a Stig Bohman
2:a Sen Olsson

5000m Veteran 35-44 (poäng)
1:a Joakim Norin

5000m Veteran 55+ (poäng)
1:a Stig Bohman

Karlstad stadslopp – Karlstad – 15 juni

10km tävling
11:a Joakim Norin 19.21:7
35:a Sven Olsson 22.28:1

2012

Berlin Marathon – 29 september

42km Skating Fitness M30
51:a Kenneth Teledal 1.22.23 (totalt 293:a)
143:a Tobias Käll 1.30.18 (totalt 813:a)

42km Skating Fitness M50
791:a Göran Nilsson 2.28.10 (totalt 2976:a)
803:a Kevin Fish 2.35.13 (totalt 3020:a)

Klubbmästerskap – Borlänge – 27 september

500m individuell start
1:a Lars Bäcksholm 49,16
2:a Björn Larsson 52,25
3:a Jocke Norin 52,28
4:a Thomas Åhlén 54,58
5:a Frank Niklasson 57,75
6:a Gunnar Pettersson 58,53
7:a Ulf Hellström 1.06,06
8:a Leif Karlsson 1.13,35

10km gemensam start
1:a Lars Bäcksholm 17.21
2:a Jocke Norin 18.18
3:a Thomas Åhlén 18.21
4:a Björn Larsson 19.47
5:a Frank Niklasson 20.17
6:a Gunnar Pettersson 20.22
7:a Ulf Hellström 25.43
8:a Leif Karlsson 25.49

Varvloppet – Falun – 25 september

Varvloppet 5 min (3-6 år):
Tilda Webb (3 år) 1 varv = 250 m
Sammi van Vliet (6år) 1 varv = 250 m
Zuni Webb (6 år) 4 varv = 1000 m

Varvloppet 8 min (7-9 år):
Isak Eriksson (8 år) 6 varv = 1500 m
Tim Teledahl (9 år) 9 varv = 2250 m

Varvloppet 10 min (10-13 år):
Elin Danielsson (11 år) 9 varv = 2250 m
Jonna Bäcksholm (10 år) 12 varv = 3000 m

Varvloppet 15 min (senior-65+):
Karl-Henrik Naartijärvi 16 varv = 4000 m
Ulf Hellström 19 varv = 4750 m
Stig Bohman 24 varv = 6000 m
Lars Bäcksholm 29 varv = 7250 m

Marathon SM – Tidaholm – 1 september

42km Herrar Seniorer
2:a Lars Bäcksholm 1.17,07

Komplett resultatlista hittar ni här.

Sweden 12H – Falkenberg –  augusti

Tävlingsklass lag
4:a Dala Active Skaters (205 varv)
(Laget bestod av Björn Larsson, Joakim Norin, Lars Bäcksholm, Stig Bohman, Thomas Åhlen, Kenneth Teledahl)

Track SM – Karlstad – 4-5 augusti

300m tid juniorer
1:a Ahmad Haidari 33,44

300m tid seniorer
5:a Lars Bäcksholm 30,65

300m tid veteran 35-44
1:a Björn Larsson 31,50

300m tid veteran 55+
2:a Stig Bohman 33,85
4:a Sven Olsson 34,43

10000m eliminering juniorer
1:a Ahmad Haidari

10000m eliminering seniorer
1:a Lars Bäcksholm 19.41,44

10000m eliminering veteran 35-44
1:a Björn Larsson 22.28,22

10000m eliminering veteran 55+
2:a Stig Bohman
5:a Sven Olsson

500m heat juniorer
1:a Ahmad Haidari 55,70

500m heat seniorer
5:a Lars Bäcksholm
12:a Björn Larsson

500m heat veteran 55+
2:a Stig Bohman
4:a Sven Olsson

5000m poäng  juniorer
1:a Ahmad Haidari 10.53,90

10000m poäng seniorer
1:a Lars Bäcksholm 18.12,40

5000m poäng veteran 55+
2:a Stig Bohman
5:a Sven Olsson

5000m Stafett
2:a Dala Active Skaters (Lars Bäcksholm, Björn Larsson, Stig Bohman)

Komplett resultatlista hittar ni här

Karlstad stadslopp – Karlstad – 16 juni

10km tävling
10:a Björn Larsson 20.35,0
46:a Ahmad Haidari 23.33,8
98:a Leif Carlsson 27.19,7
119:e Karl-Henrik Naarttjärvi 28.07,

Komplett resultatlista hittar ni här.

2011

Berlin Marathon – 25 september

42km Skating Fitness M30
4:a Lars Bäcksholm 1.13.04 (totalt 27:a)

42km Skating Fitness M40
401:a Jocke Norin 1.31.57 (totalt 968:a)

42km Skating Fitness M60
30:a Frank Niklasson 1.28.22 (totalt 762:a)

Klubbmästerskap – Tunet Borlänge – 15 september

10km tempolopp (individuell start)

1:a Lars Bäcksholm 17.16
2:a Björn Larsson 18.57
3:a Gunde Hjalmarsson 21.07
4:a Stig Bohman 21.28
5:a Gunnar Pettersson 21.32
6:a Sven Olsson 22.24
7:a Leif Karlsson 27.28
8:a Karl Henrik 28.18
9:a Mats Hindriks 30.15 (som spontant hakade på efter ordninarie träningspass, kul!)

Marathon SM  – Värmdö Stockholm – 11 september

42km veteran 35-44
1:a Lars Bäcksholm (totalt 4 i alla SM klasser)
4:a Björn Larsson

42km veteran 55+
5:a Sven Olsson

Komplett resultatlista hittar ni här

E4 loppet – Hudiksvall – 28 augusti

50km
1:a Lars Bäcksholm
2:a Björn Larsson

26km
1:a Stig Bohman
2:a Sven Olsson

Sweden 12H – Falkenberg – 13 augusti

Tävlingsklass lag
5:a Dala Active Skaters (198 varv)
(Laget bestod av Björn Larsson, Christian Andersson, Frank Niklasson, Joakim Norin, Lars Bäcksholm, Stig Bohman)

Karlstad stadslopp – Karlstad – 18 juni

10km tävling
5:a Lars Bäcksholm
11:a Björn Larsson

Komplett resultatlista för herrar hittar ni här och för damer hittar ni här

Track SM – Varberg – 4-5 juni

300m veteran 55+
1:a Stig Bohman

500m veteran 55+
1:a Stig Bohman
3:a Sven Olsson

5000m eliminering veteran 55+
1:a Stig Bohman

5000m poäng veteran 55+
1:a Stig Bohman

Komplett resultatlista hittar ni här

Tallin Inline Marathon – Tallin – 22 maj

42km Senior
36:a Björn Larsson 1.24.42,4

42km M50
5:a M50 – Stig Bohman 1.23.19,5

2010

Svenska InlinesCupen totalställning

Senior A
9:a Björn Larsson
14:e Lars Bäcksholm

Senior B
1:a Jocke Norin
2:a Stig Bohman

Komplett resultatlista hittar ni här

Berlin Marathon – 25 september

42km Skating Fitness M30
475:a Jocke Norin 1.38.02

Klubbmästerskap – Tunet-trollsjön(vp)-Tunet – 25 augusti

10km tempolopp (individuell start)
1:a Lars Bäcksholm 17.58
2:a Jocke Norin 18.30
3:a Björn Larsson 19.09
4:a Frank Niklasson 20.08
5:a Niclas Granér 20.52
6:a Gunde Hjalmarsson 21.19
7:a Gunnar Pettersson 21.31
8:a Birgitta Hjalmarsson 25.48
9:a K-H Naarttijärvi 28.50

Track SM – Karlstad – 28-29 augusti

300m Veteran 35-44 år
2:a Jocke Norin

300m Veteran 55+
2:a Stig Bohman

500m Veteran 35-44år
2:a Jocke Norin

500m Vetaran 55+
1:a Stig Bohman

5000m poäng Veteran 35-44år
2:a Jocke Norin

5000m Veteran 55+
2:a Stig Bohman

10000m Eliminering Veteran 35-44 år
1:a Jocke Norin

Kompletta resultatlistor från dag 1 hittar ni här och från dag 2 hittar ni här

Marathon SM – Kungsängen, Stockholm – 22 aug

Herrar Veteran 35-44
3:a Lars Bäcksholm 01.20.38,49

Herrar Veteran +55
2:a Stig Bohman 01.25.05,63
12:a Gunde Hjalmarsson 01.41.17,26

Komplett resultatlista hittar ni här

Svenska InlineCupen deltävling 2 – Karlstad – 13 juni

500m Senior A
8:a Björn Larsson

500m Senior B
1:a Jocke Norin

1000m Senior A
8:a Björn Larsson

1000m Senior B
1:a Jocke Norin

5000m Senior A
7:a Björn Larsson

5000m Senior B
1:a Jocke Norin

Komplett resultatlista hittar ni här

Karlstad Stadslopp – Karlstad – 12 juni

10km Damer
16:e Birgitta Hjalmarsson 30.33,0
10km Herrar
32:a Gunde Hjalmarsson 23.25,0

Komplett resultatlista hittar ni här

Svenska InlineCupen deltävling 1 – Stockholm – 9 maj

500m Senior A
11:a Björn Larsson

500m Senior B
1:a Jocke Norin
2:a Stig Bohman

1000m Senior A
13:e Björn Larsson

1000m Senior B
1:a Jocke Norin
2:a Stig Bohman

5000m Senior A
9:a Björn Larsson

5000m Senior B
1:a Jocke Norin
2:a Stig Bohman

Komplett resultatlista hittar ni här

2009

Berlin Marathon – ? september

42km Skating Fitness M30
306:a Jocke Norin 1.20.40
323:a Lars Bäcksholm 1.20.59

42km Skating Fitness M40
615:e Niclas Granér 1.25.04

42km Skating Fitness M50
674:a Stig Bohman 1.25.28
1013:e Gunde Hjalmarsson 1.29.23
1225:e Gunnar Pettersson 1.31.57
1716:e Mats Jansson 1.36.36

42km Skating Fitness W50
4102:a Birgitta Hjalmarsson 2.01.07

42km Skating Fitness M60
671:a (24 i åldersklassen) Frank Niklasson 1.25.25

Marathon SM – Borlänge – 12 sept

SM Senior Herr 42 km
11:a Lars Bäcksholm 1.21.19

RM 30-39 Herr 42 km
2:a Jocke Norin 1.31.29

RM 60+ Herr 42 km
2:a Per Arne Lundin 1.35.47
3:a Sven Lund 1.38.26

Sweden 12H Roller – Falkenberg – 9 maj

7:a SK Winner/Dala Active Skaters 184 varv

2008

Berlin Marathon – ? september

42km Skating Fitness MAk
20:e David Hjalmarsson 1.11.35

42km Skating Fitness M50
2062 Gunde Hjalmarsson 1.37.41

42km Skating Fitness W50
4307 Birgitta Hjalmarsson 2.00.31

Klubbmästerskap – Tunet-trollsjön(vp)-Tunet – 27 augusti

10km tempolopp (individuell start)
1:a Ronnie Hases 19.00
2:a Lars Bäcksholm 19.12
3:a Stig Bohman 20.55
4:a Frank Niklasson 21.05
5:a Gunnar Pettersson 21.44
6:a Gunde Hjalmarsson 23.44
7:a Birgitta Hjalmarsson 28.35

2007

Klubbmästerskap – Tunet-trollsjön(vp)-Tunet – 5 september

10km tempolopp (individuell start)
1:a David Hjalmarsson 18.02
2:a Lars Bäcksholm 20.45
3:a Stig Bohman 20.55
4:a Göran Tallroth 21.26
5:a Gunnar Pettersson 22.28
6:a Frank Niklasson 23.25
7:a Mats Jansson 23.34
8:a Gunde Hjalmarsson 27.12
9:a Birgitta Hjalmarsson 28.36

Senaste Foruminläggen

12 Okt 2017 av Christian Andersson

Hej skridskofantaster! Vi vill bjuda in...

9 Okt 2017 av Håcan

Just nu vattnas bandybanan på Lugnet...

5 Okt 2017 av Sven Olsson

Tredje gången med prova på inlines...

5 Okt 2017 av Behöver du ett snabbt och legitimt lån?

Behöver du ett snabbt och legitimt...

Aktivitetskalender

Upptaktsmöte marathonskridsko

söndag 22 Okt 2017: 09:30-16:00

Aulan i IOGT/NTO:s lokaler, Gamla Elverket

Barmarksträning (skridsko/inlines)

måndag 23 Okt 2017: 18:00-20:00

Samling vid Hästskon på Lugnet

Mer info…

Framby

Uthyrning av långfärdsskridskor